Jak zrobić pranie? Ekspert w praniu radzi – trudne materiały

Ekspert w praniu radzi – trudne materiały
Pranie ubrań może stać się prawdziwą udręką, jeśli nie wiemy co z czym należy wrzucać do pralki. Wiele materiałów i kolorów wymaga specjalnego traktowania – jeśli nie będziemy przestrzegać wszystkich zasad, nasze ulubione ubrania zniszczą się już po kilku tygodniach. Jak temu zapobiec? Reguły i nieznane triki przybliży ekspert marki Dylon, producenta innowacyjnych produktów do prania.

Wełna i jedwab
To dwa najdelikatniejsze materiały. Trzeba zwracać na nie szczególną uwagę, bo niezwykle łatwo o ich zniszczenie. Najlepiej prać je w letniej (nigdy gorącej) wodzie z mydłem lub płynem – oczywiście ręcznie. Pranie w pralce, nawet w niskiej temperaturze, może im mocno zaszkodzić. Wełny nie należy rozciągać ani intensywnie wyżymać. Ekspert marki Dylon, Bartłomiej Szakiewicz, radzi rozłożyć ją „na płasko” aż do wyschnięcia – pomóc może lekkie ugniatanie materiału, na przykład przez gruby ręcznik. Pamiętajmy także o tym, aby każdą wełnianą i jedwabną rzecz prać osobno – w ten sposób unikniemy kłopotliwego zafarbowania albo skurczenia się ubrania.

Skóra i len
Wszelkie zabrudzenia, jakie powstały na ubraniach z prawdziwej czy ekologicznej skóry, najpierw należy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zanim zdecydujemy się na pranie, trzeba dokładnie przeczytać wszywkę, może się bowiem okazać, że producent zaleca wyłącznie czyszczenie chemiczne. Jeśli pranie w wodzie jest dopuszczalne, skórzanej odzieży nie wrzucajmy do pralki – lepiej przeprać ją ręcznie. Wcześniej możemy ją na pół godziny włożyć do miski z mlekiem, będzie bardzo ładnie lśnić.
Materiały z lnu, podobnie jak ze skóry, nie lubią bardzo wysokich temperatur. Len możemy prać nawet w zimnej wodzie – w gorącej materiał skurczy się i ubranie straci swój kształt.

Specjalista w praniu radzi – trudne materiały
Pranie ubrań może iść się prawdziwą udręką, gdyby nie wiemy co z czym chodzi wrzucać do pralki. Wiele produktów i kolorów wymaga wyjątkowego traktowania – gdyby nie będziemy uważać ogólnych zasad, nasze drogie ubrania zniszczą się już po kilku tygodniach. Gdy temu uniknąć? Zasady i zagraniczne triki przybliży ekspert marki Dylon, producenta innowacyjnych materiałów do prania.

Wełna i jedwab
To dwa najdelikatniejsze materiały. Trzeba prowadzić na nie szczególną uwagę, bo znacznie łatwo o ich uszkodzenie. Najlepiej prać spożywa w ciepłej (nigdy gorącej) wodzie z mydłem lub płynem – oczywiście ręcznie. Pranie w pralce, nawet w prostej temperaturze, pewno im poważnie zaszkodzić. Wełny nie należy rozciągać ani intensywnie wyżymać. Ekspert marki Dylon, Bartłomiej Szakiewicz, radzi rozłożyć ją „na płasko” aż do wyschnięcia – pomóc może lekkie ugniatanie materiału, na przykład przez gruby ręcznik. Pamiętajmy też o tym, by wszą wełnianą i delikatną rzecz prać osobno – w ten ćwicz unikniemy kłopotliwego zafarbowania albo skurczenia się ubrania.

Skóra i len
Wszelkie zabrudzenia, jakie powstały na ubraniach z konkretnej czy ekologicznej skóry, najpierw należy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zanim zdecydujemy się na pranie, trzeba dokładnie przeczytać wszywkę, potrafi się bowiem okazać, że producent zaleca wyłącznie czyszczenie chemiczne. Jeśli pranie w wodzie jest dopuszczalne, skórzanej odzieży nie wrzucajmy do pralki – lepiej przeprać ją ręcznie. Wcześniej możemy ją na pół godziny włożyć do miski z mlekiem, będzie dużo ładnie lśnić.
Artykuły z lnu, także jak ze skóry, nie lubią dużo dużych temperatur. Len możemy prać nawet w chłodnej wodzie – w dzisiejszej materiał skurczy się i ubranie straci swój wygląd.

Różnokolorowe materiały
Problem różnokolorowych materiałów zna że każdy. Bardzo często spotykamy założenia w czarno-białe paski, kolorowe wzory także z drugimi nadrukami. Do ostatniej samej kategorii możemy zaliczyć koszule, jakie planują białe kołnierzyki i mankiety. Co sprawić, aby łatwo je wyprać, nie martwiąc się, że pewne kolory zafarbują lub zszarzeją? Ekspert marki Dylon zamiast każdorazowego prania ręcznego, proponuje użycie saszetek Colour Catcher – zachęcają do siebie barwniki oraz brud, chroniąc ubranie przed zafarbowaniem. To świetne rozwiązanie na liczne pranie różnokolorowych materiałów, nawet tych połączonych z bielą.

Kilka prostych trików
Dylon znajduje sposoby więcej na własne kłopoty z praniem. Ekspert radzi na dowód, aby przed wrzuceniem ubrań do pralki przekładać je na fałszywą stronę – dzięki temu unikniemy szybkiego zmechacenia materiałów. Koniecznie sprawdzajmy też kieszenie kurtek i wewnętrzny – jeśli zapomnimy wziąć spośród nich chusteczkę higieniczną, wszystkie swoje pranie pokryją białe drobinki. Trudno się ich pozbyć – najczęściej trzeba po prostu powtórzyć proces prania. Jeśli jednak obawiamy się, że zniszczymy w pralce bardzo dobre materiały – bieliznę czy koszulki – możemy prać spożywa w poszewce na poduszkę. Wystarczy włożyć prac do leku i zapiąć poszewkę na guziki.

Różnokolorowe materiały
Problem różnokolorowych materiałów zna chyba każdy. Bardzo często spotykamy ubrania w czarno-białe paski, kolorowe wzory i z różnymi nadrukami. Do tej samej kategorii możemy zaliczyć koszule, które mają białe kołnierzyki i mankiety. Co zrobić, aby swobodnie je wyprać, nie martwiąc się, że jasne kolory zafarbują lub zszarzeją? Ekspert marki Dylon zamiast każdorazowego prania ręcznego, proponuje użycie saszetek Colour Catcher – przyciągają do siebie barwniki oraz brud, chroniąc ubranie przed zafarbowaniem. To idealne rozwiązanie na wspólne pranie różnokolorowych materiałów, nawet tych połączonych z bielą.

Kilka przydatnych trików
Dylon znajduje sposoby także na inne kłopoty z praniem. Ekspert radzi na przykład, aby przed wrzuceniem ubrań do pralki przekładać je na lewą stronę – dzięki temu unikniemy szybkiego zmechacenia materiałów. Koniecznie sprawdzajmy też kieszenie kurtek i spodni – jeśli zapomnimy wyjąć z nich chusteczkę higieniczną, całe nasze pranie pokryją białe drobinki. Trudno się ich pozbyć – najczęściej trzeba po prostu powtórzyć proces prania. Jeżeli natomiast obawiamy się, że zniszczymy w pralce bardzo delikatne materiały – bieliznę czy koszulki – możemy prać je w poszewce na poduszkę. Wystarczy włożyć rzeczy do środka i zapiąć poszewkę na guziki.

Authors
Tags
Top